Jak odstraszyć dzika od upraw polowych ?

Są różne metody ochrony upraw przed dzikami.
Można:
– budować ogrodzenia
– rozwieszać wstążki odblaskowe
– zakładać elektryczne ogrodzenia – pastuchy
– zakładać odstraszające urządzenia akustyczne np. radia
– odstraszać z pomocą petard
– rozwieszać środki zapachowe
Dziki poza szczególnymi przypadkami na ogół uciekają przed człowiekiem i zwierzętami drapieżnymi – wilkami. Dlatego „skutecznym” środkiem odstraszania dzików są rozwieszone włosy ludzkie Produkowane są również preparaty chemiczne przypominające pot ludzki oraz wilcze odchody. Są one dostępne na rynku.

Środki w formie granulek:

S T O P D Z I K GR

Stop Dzik GR jest preparatem francuskiej firmy AL’TECH S.A.R.L. przeznaczonym do ochrony upraw polowych przed szkodami od dzików. Można nim także zabezpieczać nie ogrodzone powierzchnie upraw dębu z siewu prowadzonych w kompleksach leśnych. Preparatem jest sprzedawany na rynku polskim od 1999 roku – zezwolenie MRiRW nr 484/99. Stop Dzik GR jest repelentem w formie granul. Oryginalność działania tego preparatu polega na tym, że aby preparat zadziałał jako repelent, musi być najpierw zjedzony przez dziki. Zjedzone przez dziki granulki powodują u nich podrażnienie śluzówki jamy gębowej, przez co zachowują się one nie naturalnie. Następuje u dzików obfite ślinienie się, czochrają rapciami gwizd i tabakierę, płaczą. Poprzez takie działanie dziki zapamiętują ten stan, a wrażliwość zapachowa odstrasza ich od miejsca spożycia repelentu. Dziki zrażają się do miejsca w którym znajdował się rozsypany repelent. Substancją biologicznie czynną preparatu jest odstraszająca kompozycja smakowa.

Preparat rozsypuje się na pasach brzeżnych o szerokości 5 -7 m przed polem, tak aby na 1 m2 znalazło się nie więcej niż 2 – 3 granulki. Przy takim sposobie zabezpieczania, do ochrony 1 ha uprawy potrzebne jest około 5 kg preparatu. Środek zabezpiecza uprawę na okres 4 – 5 tygodni, w zależności od warunków pogodowych. Środek nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt.STOP DZIK GR jest pakowany w worki 5 kg i 20 kg.
Importer: Wena, Kochańska-Dubas Jolanta; Ul. Wyczółkowskiego 39, 58-500 Jelenia Góra; tel.: tel. (0-prefiks-75) 767 89 76; fax: (0-prefiks-75) 764 89 34; e-mail:
biuro@wena.jgora.pl

Środki w formie cieczy:

H U K I N O L 75 AL
Do ochrony zbóż, ziemniaków, kukurydzy, buraków.
Obecnie najskuteczniejszy środek odstraszajacy
Producent: Kieferle GmbH, 78241 Gottmadingen-Randegg – Niemcy.
Importer:
TUR-TOUR INTERNATIONAL; ul. Zwycięzców 16/2, 03 –941 Warszawa, tel 022 617 88 68
Opakowanie 500ml.
Cena: 189,00 zł brutto

Q U I N O L E N 73 AL.

Do ochrony ziemniaków kukurydzy. Zalecana dawka: 3-4 krople na jedno stanowisko, następnie powtórzyć do 4 razy po 1 kropli co 7 dni. Środek należy stosować:
a/ we wczesnym stadium wegetacji roślin uprawnych
b/ na kilka tygodni przed zbiorem.
Producent/Dystrybutor: PUH Pommernjagd S.C., ul. Ogrodowa 4, 75-504 Koszalin;
tel.: (0-prefiks-94) 345 00 19, fax: (0-prefiks-94)345 00 19

W I L D R E P E N T AL.

Wykorzystywany do ochrony ziemniaków i kukurydzy. Działa drażniąco na oczy. Może powodować uczulenie w kontakcie ze skórą. Pary mogą wywoływać uczucie senności i zawroty głowy .Komplet stanowią 3 kolorowe butelki z zakraplaczami oznaczone:
A – bezbarwna, B – czerwona, C – niebieska.
Produkt wysoce łatwo palny. Stosowanie środka polega na zakraplaniu szmatek zawieszonych na palikach na wysokości 40-50 cm nad powierzchnią ziemi. Odległość między palikami: 15-25 m. Na szmatkę nanieść 2-3 krople zawartości butelki A, po około 7-10 dniach 2-3 krople zawartości butelki B i po 7-10 dniach 2-3 krople zawartości butelki C. Czynności powtarzać.
Opakowanie (3 butelki)wystarcza na zabezpieczenie około 7 ha na 20-40 dni.

Dystrybutor: Wena, Kochańska-Dubas Jolanta; ul. Wyczółkowskiego 39, 58-500 Jelenia
Góra; tel.: tel. (0-75) 767 89 76; fax: (0-75) 764 89 34; e-mail: biuro@wena.jgora.pl

BIOTEC
Preparat odstraszający dzikie zwierzęta – repelent opakowanie 1 litr wystarczające na 6,5 km imitujący zapach niedźwiedzia i wilka. Działa odstraszająco na dziki, sarny, zające i inne dzikie zwierzęta poprzez unikalny zapach, który zmienia się zależnie od temperatury i pory dnia. Pachnie przyjemnie dla nosa ludzkiego migdałami w odróżnieniu od perfidnego smrodu innych odstraszaczy oferowanych na rynku!!! Pamietaj, niech nie zmyli cię fakt, że preparat nie ma odstręczającego zapachu dla człowieka!!! Ten migdałowy aromat dla twojego nosa jest smrodem nie do wytrzymania dla dzikiej zwierzyny, naśladującym zapach groźnych drapieżników – niedźwiedzia i wilka. Nie ma niebezpieczeństwa skażenia smrodem rąk i odzieży.
Wysoka skuteczność produktu. Preparat nie jest toksyczny dla wód gruntowych – 100% biologicznie degradowalny. Pojemność 1 litr. Wystarcza na spryskanie 6,5 kilometrów w linii prostej.

OPIS PRODUKTU
Producent Biotech cieszy się uznaną marką. Sam produkt znalazł już uznanie w wielu krajach europejskich . Produkt jest sprzedawany jest w 1 litrowym plastikowym aplikatorze pozwalającym w łatwy sposób rozprowadzić preparat. Jest przyjazny dla użytkowników ponieważ nie wydziela przykrego zapachu jak inne tego typu środki. Wystarczy umyć ręce po wykonanej pracy.

Instrukcja stosowania
Spryskać aplikatorem podłoże poprzez naniesienie jednorazowo ok. 1,5 ml preparatu w odstępach co 10 metrów. Przeciwko dzikom preparat stosować wyłącznie przez zaaplikowanie w gruncie. W przypadku jeleni, saren, danieli zaleca się skuteczniejszą metodę przez naniesienie płynu aplikatorem na drzewa lub krzaki. W obszarze niezadrzewionym można użyć tyczek ze szmatkami umieszczonymi na wysokości ok. 80 cm, nasączonymi jednorazową dawką 1,5 ml. preparatu. Środek zaczyna działać po 8-10 godzinach od pierwszego zastosowania. Czynność należy powtarzać po 8-10 dniach oraz po silnych opadach deszczu pow. 10l/m2. Przed użyciem wstrząsnąć. Preparat jest całkowicie nieszkodliwy dla zbiorników wodnych i może być bez zastrzeżeń stosowany w obszarach chronionych stref wodnych. Preparat jest nieszkodliwy dla fauny i flory wodnej a także dla zwierząt użytkowych i domowych. Preparat stosowany zgodnie z instrukcją jest całkowicie nieszkodliwy dla zboża, ziemniaków, winogron i innych wrażliwych płodów rolnych. Nie jest trujący, nie jest samopalny ani wybuchowy. 100% biologicznie degradowalny. Preparat posiada atest PZH.
Można kupić przez internet na stronie: http://www.polowanie24.pl w dziale akcesoria
Cena 109 zł za litr wystarcza na 6,5 km

Zasada stosowania środków cieczowych
Wokół wybranych upraw należy powbijać paliki o wysokości 50-60 cm. w odstępach co 15-20 m /zauważono że korzystniejsze jest rozmieszczenie palików w odstępach co 12 m/ Na szczycie palików należy dobrze umocować zwitek szmat, filcu lub gąbki kawałek styropianu lub małe pudełko plastikowe z nawierconymi otworami wypełnione trocinami. Ważne jest żeby tkanina dobrze nasiąkała. Od góry należy osłonić je daszkiem z tworzywa . Daszek ten ma chronić od deszczu ale ma również zapewnić swobodny przepływ powietrza konieczny dla rozchodzenia się zapachu. Daszek może stanowić kubek jednorazowy z tworzywa sztucznego lub przecięta na pół butelka przymocowane na wystającym końcu palika Co 10-14 dni w zależności od pogody, na zwitek szmat nanosi się preparat za pomocą kroplomierza lub strzykawki w ilości 3-5 kropli na palik . Zwiększenie ilości kropli działa niekorzystnie, powodując zmianę zapachu. Środka nie należy stosować wzdłuż całej linii lasu. W ten sam sposób rozmieszczamy włosy ludzkie. Należy jednak pamiętać, że zwierzyna może szybko przyzwyczaić się do zapachów, podobnie do dźwięków urządzeń odstraszających dlatego zalecane jest zmienianie preparatów zapachowych

Powrót.

komentarzy 8

  1. Mamy w Mieście problem z dzikami. Temu sprzyjają między innymi: sąsiedztwo Wielkopolskiego PN, zapuszczone działki, brak ogrodzeń działek w pobliżu lasu. Próbowaliśmy przesiedlić jedną z watah – bez sukcesu, skończyło się na wypłoszeniu z przemieszczeniem watahy do lasu. Jednocześnie zastosowaliśmy repelent zapachowy BIOTEC, ale dziki wróciły po dwóch tygodniach. Ciekawy w opisie jest STOPDZIK GR. Proszę Kolegów, którzy stosowali już ten środek o opinię o nim. Chodzi mi o skuteczność, i reakcję ludzi na widok dzików, które pobrały granulki. Czochrające się i śliniące dziki na ulicach sugerują wściekliznę.
    Pozdrawiam, Darz Bór.
    Remigiusz Motycki – Urząd Miasta Puszczykowo,
    Prezes Koła Łowieckiego Żuraw w Człopie

  2. The Canon printer ink is developed after detailed testing so that you get high quality print out till
    the last print. Depending on the type of printer you have, you
    might need more than one cartridge. within my mind, that’s attractive fast especially considering the high coverage of text on each of the pages.

    My blog … black ink printers

  3. A ja stworzyłem urządzenie, które po wykryciu dzika odpala jedną z kilku petard. Do jednego urządzenia można podłączyć kilka petard. Można również wyzwalać preparat zapachowy wtedy, gdy dzik pojawi się w okolicy itp. Wszystko zasilane z akumulatora pastucha lub osobnego zasilania.

    Zainteresowanych zapraszam do kontaktu.

  4. „Dziki można płoszyć zwykłymi petardami.” – czuwając całą noc przy temp. ok. 0 st.C?

  5. Ja posiadam małe lotnisko na którym miałem problem z dzikami. Kupiłem 10 urządzeń ultradźwiękowych Vadalarm (www.vadalarm.pl). Działają już ponad pół roku. Można o nich zapomnieć bo mają ogniwo słoneczne. Czasami dziki podchodzą trochę bliżej ale nie buchtują tylko się rozglądają i odchodzą. Polecam.

  6. odkryłem bardzo dobry patent na dziki 🙂 Dziki nie są w żaden sposób trute, straszone a mimo wszystko nie niszą upraw. Zainteresowałem? dzwoń: 573 233 004