To już ostatni miesiąc sezonu 2017/2018, w którym polujemy zbiorowo. To właśnie ten rodzaj polowań uchodzi za najciekawszy i najbardziej oczekiwany. Wspólnie spędzony czas na łonie przyrody i wśród kolegów, daje niezapomniane chwile.
W najbliższym czasie do opolowania przewidziano tereny południowych rubieży obwodu. Po tym terminie pozostanie czas na indywidualne wyjścia w teren. Pamiętajmy o dacie 15 stycznia, gdzie sporo gatunków zwierząt łownych będzie od tego dnia objętych okresem ochronnym. Pozyskiwanie gatunków pozostających pod ochroną jest bowiem poważnym przewinieniem łowieckim.
Miesiąc ten, jest również doskonałą porą na odstrzał lisów. Polowania z wabikiem są okazją do polepszenia naszych technik i wabiarskich umiejętność. W terenie zwracajmy uwagę na kłusowników. Pomimo częstszych działań oraz organizowanych akcji, nadal pozostają zmorą łowiska.
Styczeń to również czas dokarmiania zwierząt. Regularny wywóz paszy przyzwyczaja zwierzęta, do korzystania z usytuowanych w łowisku podsypów, paśników czy lizawek. Pomóżmy przetrwać mieszkańcom lasów, ten trudny zimowy okres.
W styczniu polujemy na:
– jelenie szlachetne: byki i cielęta cały miesiąc, łanie do 15.01.
– jelenie sika: byki, łanie i cielęta do 15.01.
– daniele: byki cały miesiąc, łanie i cielęta do 15.01.
– sarny: kozy i koźlęta do 15.01.
– dziki: odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki cały miesiąc, lochy do 15.01.
– muflony: tryki cały miesiąc, owce i jagnięta do 15.01.
– tchórze i kuny
– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza
– piżmaki
– zające szaraki i dzikie króliki, tylko w drodze odłowu do 15.01.
– bażanty: koguty, kury (wyłącznie na terenach OHZ bażanta)
– kuropatwy tylko w drodze odłowu do 15.01.
– gęsi: wyłącznie na terenach woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, i dolnośląskiego, zbożowe i białoczelne do 31.01, gęgawy do 15.01.
Pełnia księżyca przypada w dniu 2 i 31 stycznia 2018 roku.
(DRz.) fot. K. Pasek, D. Rzepecki