Za sprawą działalności członków Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie, początkiem marca 2021 roku, na tereny łowiska koła dokonano wsiedlenia aż 150 bażantów!
Nie po raz pierwszy Koło Łowieckie „Dzik” w Tarnowie zajęło się introdukcją tego niezwykle barwnego i urozmaicającego kuraka terenów ptaka. Cyklicznie członkowie koła „Dzik” realizują plan wsiedlenia bażantów do obwodów dzierżawionych przez koło. Do tej pory, licząc od początku 2010 roku, myśliwi z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie wsiedlili ponad 1000 sztuk tych jakże cennych i pięknych ptaków!
Należy zaznaczyć, że zwierzęta te są odpowiednio wcześniej wyhodowane i przygotowywane w specjalnych wolierach, gdzie po osiągnięciu okresu dojrzałości zostają introdukowane w przewidziane tereny. Obecnie na terenie dzierżawionym przez Koło Łowieckie „Dzik” w Tarnowie spotkać można kilkaset bażantów zdobiących pola i lasy naszego regionu.
– introdukcja bażantów to cel na rzecz utrzymania populacji tego gatunku na terenie dzierżawionym przez Koło Łowieckie „Dzik” w Tarnowie. Każdy osobnik jest obrączkowany co pozwala nam, na docelową kontrolę bytności poszczególnych osobników w terenie – podsumowuje łowczy koła kol. Janusz Onak, główny koordynator realizowanych wsiedleń.
Bażant zwyczajny, (Phasianus colchicus) – gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. W stanie dzikim występuje w umiarkowanych obszarach Azji i na zachód po skrajnie południowo-wschodnią Europę w 30 podgatunkach. Introdukowany do wielu regionów na świecie, w tym do Europy Środkowej, do której sprowadzono go z Chin w średniowieczu. Nie jest zagrożony wyginięciem.
Długość ciała samców 75–89 cm, samic 53–62 cm; rozpiętość skrzydeł 70–90 cm. Występuje dymorfizm płciowy. U ptaków obojga płci występuje długi ogon. Samiec jest głównie rdzawobrązowy, pokryty ciemnymi plamkami. Głowa czarna, obecny zielonkawogranatowy nalot. Policzki i obszar nad okiem czerwone. Samica brązowa, pokryta ciemnymi plamkami. Zasiedlają różnorodne siedliska otwarte i półotwarte. Gniazdo mieści się na ziemi; samica składa 8–14 jaj, które wysiaduje sama przez 22–25 dni.
(DRz.) foto. J. Onak
wspaniała praca na rzecz przyrody