Kwiecień w łowisku

Dłuższe i ciepłe dni pozwalają zapomnieć o zimowych niedogodnościach. Ten wczesnowiosenny okres, dla myśliwych z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie, jest czasem wytężonej pracy.

Do najważniejszych należą prace polowe w terenie związane z zagospodarowaniem gruntów przeznaczonych na poletka zaporowe, jak również przegląd i modernizacja urządzeń łowieckich. Z pewnością zlikwidowane zostaną stare zniszczone urządzenia, które nie są już wykorzystywane a ich funkcjonowanie zagraża bezpieczeństwu. Warto pomyśleć również o budowie nowych paśników.

Pamiętajmy nadal o wykładaniu soli w lizawkach. Zwierzyna po zimowym okresie potrzebuje uzupełnienia mikroelementów. Starajmy się również bez powodu nie niepokoić zmęczonych zwierząt w lasach.

 

Sarny w łowisku Szynwałd
Sarny w łowisku Szynwałd

 

Okres wiosenny to też czas kiedy na świat przychodzą młode osobniki zwierząt łownych. Koźlątka poznające swój teren są bez szans w starciu z watahami wałęsających się psów w łowisku. Niestety pomimo apeli, próśb oraz komunikatów, niektórzy mieszkańcy lekceważą nałożony na nich ustawowy obowiązek trzymania psów na terenie obejścia. Odnosząc się do naszego wspólnego dobra jakim jest przyroda, miejmy na uwadze potrzebę ochrony zwierząt leśnych przed kłusującymi psami. Nie bądźmy obojętni, gdyż wygłodniałe psy mogą zaatakować również  i człowieka.

Ten pierwszy pozimowy miesiąc, to również czas na podsumowanie myśliwskiego roku a także zaplanowanie nowego. Służyć ma temu jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu organizacyjnym koła tj. Walne Zgromadzenie. Pamiętajmy, że obecność każdego myśliwego jest obowiązkowa o czym mówi statut PZŁ. Szczegółowe informacje zostały umieszczone w zakładce dla myśliwych.

Informujemy ponadto, że zamieszczone wpisy dotyczące planowanego pozyskania zwierzyny łownej, jak również przyjęcia do koła nowego kolegi były pryma-aprylisowym żartem.

 

W kwietniu polujemy na:

– dziki: odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki,

– jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki do 15.04.

 

W kwietniu pełnia księżyca  przypada w dniu 22.04.2016 roku (piątek).

(DRz.)  fot. K. Pasek

Powrót.

Comments are closed.