Listopad w łowisku

Okres ten w Kole Łowieckim „Dzik” w Tarnowie, kojarzony jest głównie z rozpoczęciem sezonu polowań zbiorowych. Pierwsze polowanie zaplanowano na dzień 4 listopada. Będą to uroczyste „Hubertowskie” łowy.

To właśnie w listopadzie obchodzimy święto myśliwych, leśników oraz jeźdźców – dzień św. Huberta. Podniosłe chwile, uroczystości czy spotkania, odbywać się będą w większości kół łowieckich naszego regionu. Kultywowanie naszej bogatej myśliwskiej tradycji, jest pielęgnowaniem spuścizny po naszych przodkach. Nie zmarnujmy znaczenia etyki, koleżeństwa czy myśliwskiej solidarności.

W miesiącu tym rozpoczyna się również huczka dzików, czyli ruja. Miłosne gody trwają wśród dzików ok. 4-5 tygodni. W tym czasie można obserwować zachowania i rytuały, jakie panują wśród tych zwierząt.

Stare odyńce oraz wycinki, które do tej pory żyły poza grupą, przyłączają się do watah, aby odganiać młode osobniki. Odbywa się to jednak inaczej, niż w przypadku np. jeleni. Walka o samicę polega jedynie na odganianiu słabszego rywala. Odyńce w czasie rui zostawiają na roślinach i krzakach wydzielinę o silnej woni, która wyczuwalna jest także dla wprawionych myśliwych. Trzeba zaznaczyć, że lochy są wybredne w wyborze partnera. W trakcie huczki dziki można spotkać na bagnach, oparzeliskach, łąkach, w ostępach leśnych i młodnikach, ponieważ są to tereny odległe od ludzi.

 

Pole kukurydzy w łowisku Ładna

 

Listopad, to również ostatni czas na przygotowanie zimowych paśników oraz innych łowieckich urządzeń. Pamiętajmy, że polowanie jest ostatnim etapem myśliwskiej działalności.

W listopadzie polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki, łanie i cielęta

– jelenie sika: byki, łanie i cielęta

– daniele: byki, łanie i cielęta

– sarny: kozy i koźlęta

– dziki: wszystkie

– muflony: tryki, owce i jagnięta

– borsuki do 30.11.

– tchórze i kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

– zające szaraki i dzikie króliki, również w drodze odłowu

– bażanty: koguty, kury (wyłącznie na terenach OHZ bażanta)

– kuropatwy tylko w drodze odłowu

– kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice

– gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne

– słonki

– łyski

– gołębie grzywacze

– jarząbki

W listopadzie pełnia księżyca przypada w dniu 4.11.2017 roku (sobota).

(DRz.) fot. D. Rzepecki

Powrót.

Comments are closed.