Listopad w łowisku

Ten jesienny miesiąc w Kole Łowieckim „Dzik” w Tarnowie, kojarzony jest głównie z rozpoczęciem sezonu polowań zbiorowych. Pierwsze polowanie zaplanowano na dzień 9 listopada. Będą to uroczyste „Hubertowskie” łowy.

To właśnie w listopadzie obchodzimy święto myśliwych, leśników oraz jeźdźców – dzień św. Huberta. Podniosłe chwile, uroczystości czy spotkania, odbywać się będą w większości kół łowieckich naszego regionu. Kultywowanie naszej bogatej myśliwskiej tradycji, jest pielęgnowaniem spuścizny po naszych przodkach. Nie zmarnujmy znaczenia etyki, koleżeństwa czy myśliwskiej solidarności.

W miesiącu tym rozpoczyna się również huczka dzików, czyli ruja. Miłosne gody trwają wśród dzików ok. 4-5 tygodni. W tym czasie można obserwować zachowania i rytuały, jakie panują wśród tych zwierząt.

 

Jesienne polowanie

 

Stare odyńce oraz wycinki, które do tej pory żyły poza grupą, przyłączają się do watah, aby odganiać młode osobniki. Odbywa się to jednak inaczej, niż w przypadku np. jeleni. Walka o samicę polega jedynie na odganianiu słabszego rywala. Odyńce w czasie rui zostawiają na roślinach i krzakach wydzielinę o silnej woni, która wyczuwalna jest także dla wprawionych myśliwych. Trzeba zaznaczyć, że lochy są wybredne w wyborze partnera. W trakcie huczki dziki można spotkać na bagnach, oparzeliskach, łąkach, w ostępach leśnych i młodnikach, ponieważ są to tereny odległe od ludzi.

 

 

 

Listopad, to również ostatni czas na przygotowanie zimowych paśników oraz innych łowieckich urządzeń. Pamiętajmy, że polowanie jest ostatnim etapem myśliwskiej działalności.

W listopadzie polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki, łanie i cielęta

– jelenie sika: byki, łanie i cielęta

– daniele: byki, łanie i cielęta

– sarny: kozy i koźlęta

– dziki: wszystkie

– muflony: tryki, owce i jagnięta

– borsuki do 30.11.

– tchórze i kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

– zające szaraki i dzikie króliki, również w drodze odłowu

– bażanty: koguty, kury (wyłącznie na terenach OHZ bażanta)

– kuropatwy tylko w drodze odłowu

– kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice

– gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne

– słonki

– łyski

– gołębie grzywacze

– jarząbki

W listopadzie pełnia księżyca przypada w dniu 23.11.2018 roku (piątek).

(DRz.) fot. K. Pasek, D. Rzepecki

Powrót.

Comments are closed.