Listopad w łowisku…

Ten przedzimowy okres w Kole Łowieckim „Dzik” w Tarnowie, jednoznacznie kojarzony jest z rozpoczęciem sezonu polowań zbiorowych. Wspólne łowy w koleżeńskie atmosferze są ugruntowaniem naszej działalności. Pamiętajmy zatem o bezpieczeństwie i zasadach właściwego obchodzenia się z bronią palną.

W listopadzie obchodzimy święto myśliwych, leśników oraz jeźdźców. Podniosłe chwile, uroczystości czy spotkania, powinny odbywać się w wspólnie z naszymi partnerami – lokalną społecznością. Łowiectwo to przede wszystkim działanie podjęte dla wspólnego dobra. Pamiętajmy również o kultywowaniu bogatej tradycji oraz poszanowaniu myśliwskich obyczajów.

Pod koniec listopada rozpoczyna się huczka dzików, czyli ruja. Miłosne gody trwają wśród dzików ok. 4-5 tygodni. W tym czasie można obserwować zachowania i rytuały, jakie panują wśród tych zwierząt.

 

Dziki w łowisku

 

Stare odyńce oraz wycinki, które do tej pory żyły poza grupą, przyłączają się do watah, aby odganiać młode osobniki. Odbywa się to jednak inaczej, niż w przypadku np. jeleni. Walka o samicę polega jedynie na odganianiu słabszego rywala. Odyńce w czasie rui zostawiają na roślinach i krzakach wydzielinę o silnej woni, która wyczuwalna jest także dla wprawionych myśliwych. Trzeba zaznaczyć, że lochy są wybredne w wyborze partnera. W trakcie huczki dziki można spotkać na bagnach, oparzeliskach, łąkach, w ostępach leśnych i młodnikach, ponieważ są to tereny odległe od ludzi.

Dziki walczące o władzę nad watahą będzie słychać daleko w lesie, co w połączeniu z dostateczną widocznością pozwoli na podjęcie próby podejścia dzików i zdobycia medalowego trofeum.

W listopadzie polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki, łanie i cielęta
– jelenie sika: byki, łanie i cielęta
– daniele: byki, łanie i cielęta
– sarny: kozy i koźlęta
– dziki: wszystkie
– muflony: tryki, owce i jagnięta
– borsuki do 30.11.
– tchórze i kuny
– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza
– piżmaki
– zające szaraki i dzikie króliki, również w drodze odłowu
– bażanty: koguty, kury (wyłącznie na terenach OHZ bażanta)
– kuropatwy tylko w drodze odłowu
– kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice
– gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne
– słonki
– łyski
– gołębie grzywacze
– jarząbki

Pełnia księżyca przypada w dniu 17.11.2013 roku (niedziela).

Powrót.

Comments are closed.