Luty w łowisku

Rozpoczyna się ostatni zimowy miesiąc. Dotychczasowa choć lekka zima stała się powodem znacznych utrudnień oraz niedogodności dla zwierząt bytujących w łowisku.

W tym krótkim zimowym miesiącu, przyroda zaczyna dawać o sobie znaki. Zaczynają bowiem prosić się już lochy, byki jeleni gubią poroże a kozły sarny nakładają nowe parostki. W lutym koła łowieckie powoli przygotowują się do planowej inwentaryzacji. Uważna obserwacja gatunków zwierząt łownych, które przemieszczają nasze łowisko, jest niezbędna w późniejszym liczeniu.

Ten zimowy miesiąc, to także okres wzmożonej działalności kłusowników. Rozstawione wnyki i sidła powodują ogromne straty a zwierzyna która w nie wpada, ogromnie cierpi. W tym okresie strażnicy łowieccy koła intensyfikują swoje działania, penetrując najskrytsze zakamarki łowiska. Tylko stała obecność w terenie może spowodować zminimalizowanie procederu kłusownictwa.

W lutym mogą jeszcze wystąpić opady śniegu co spowoduje, że  pokrywa śniegu utrudni dostęp do karmy. W tym zimowym okresie myśliwi z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie pamiętajmy o potrzebie stałego zaopatrzenia podsypów oraz paśników w potrzebne jak na tę porę roku ziarna czy snopki owsa.

W lutym polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki i cielęta,

– dziki: odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki,

– muflony: tryki,

– tchórze i kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

– bażanty: koguty,

W lutym pełnia księżyca przypada na dzień 05.02.2023 roku. 

(DRz.)  fot. D. Rzepecki

Powrót.

Comments are closed.