Marzec w łowisku

W tym pierwszym wiosennym miesiącu, spacerując po lesie możemy natknąć się na lochy prowadzące warchlaki. Zdarzały się przypadki wydawania na świat młodych nawet w już styczniu. Pamiętajmy, że każdy zimowy okres powoduje utratę energii zwierząt, które potrzebują spokoju by ją nadrobić. Bez powodu nie niepokójmy naszych leśnych mieszkańców.

W miesiącu tym możemy również spotkać pierwsze młode zające. Na terenach, gdzie występują kuropatwy, stada zaczynają się rozpadać i łączyć w pary. Byki w drugiej i pierwszej klasie wieku zaczynają zrzucać wieńce. Pod koniec miesiąca starsze kozły zaczynają wycierać parostki a ptaki łowne rozpoczynają toki.

 

W łowisku Wałki Las
W łowisku Wałki Las

 

W marcu przypada okres wytężonej pracy Zarządu Koła. Podsumowanie wykonanych odstrzałów oraz uwzględnienie wyników inwentaryzacji to pierwszy etap budowy nowego planu łowieckiego. W miesiącu tym podsumowujemy również cały gospodarczy rok, przygotowując nowe plany prac do wykonania w łowisku. Jest to również okres przygotowawczy przed Walnym Zgromadzeniem Członków Koła. Pamiętajmy, że wybierać będziemy nowe władze koła oraz dwóch przedstawicieli na Okręgowy Zjazd Delegatów.

Z uwagi na korzystne warunki atmosferyczne pasza wydawana będzie jedynie w przypadku wyraźniej potrzeby.

W marcu polujemy na:

– dziki: odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki,

– tchórze i kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

W marcu pełnia księżyca  przypada w dniu 5.03.2014 roku (czwartek).

(DRz.) fot. K. Pasek, archiwum

Powrót.

Comments are closed.