Sierpień w łowisku

To już ostatni w pełni letni miesiąc. Pod koniec sierpnia objawy jesieni są już często widoczne – pierwsze kolorowe liście, puste bocianie i jaskółcze gniazda, bowiem ich lokatorzy wyruszyli już na szlak do ciepłych krajów.

Początek miesiąca to jednak w wielu rejonach szczyt sarniej rui. Piskające siuty zgrabnie umykające sapiącym kozłom. Sprawne użycie mikotu pozwala pooglądać, a nieraz i dostać dobre parostki starego rogacza, który wiele swych lat zawdzięcza skrytemu życiu w głębokim gąszczu. Teraz łasy na sarnie wdzięki bywa dość łatwym łupem.

15 sierpnia to dla wielkiej braci myśliwskiej prawdziwe święto. Uświęcony wieloletnią tradycją początek sezonu na kaczki. Gdzie tylko woda w łowisku odbywają się pierwsze kacze łowy, czy to z nagonką, czy na zlotach. Świst lotek, kwakanie, chlupot lądujących i startujących ptaków, szczekanie psów, nawoływanie ich właścicieli no i przede wszystkim liczne strzały, to wszystko powoduje szybsze bicie myśliwskiego serca.

Od połowy sierpnia istnieje także możliwość polowania na lochy. Któż jednak z etycznych myśliwych podniesie broń do matki otoczonej wianuszkiem warchlaków…? To po prostu nie uchodzi o tej porze roku. Być może osierocone z końcem sierpnia warchlaki mają szanse przeżyć, ale okupione to będzie zwielokrotnionymi szkodami w polu, bowiem nie wiedzą one jak i gdzie szukać żeru, więc idą na łatwiznę…

Od 21 rozpoczyna się również sezon na jelenie-byki. Choć w łowisku koła ich jak na lekarstwo to jednak warto wybrać się na zasiadkę by podejrzeć co się dzieje. Jakie byki i w jakich miejscach się kręcą, intensywnie żerując przed zbliżającym się rykowiskiem.

 

Obserwacja łowiska
Obserwacja łowiska

 

Dla myśliwych z koła „Dzik” sierpień, to również czas wytężonej pracy. Zaplanowane do wykonania czynności, nie pozwalają czekać. Kolegom, którzy w urlopowym czasie zapomnieli o łowieckich obowiązkach, przypominany o nadrobieniu zaległości. Wykaz prac znajduje się w zakładce – dla myśliwych, po uprzednim zalogowaniu.

 W sierpniu polujemy na:

– jelenie szlachetne (byki) od 21.08

– sarny kozły,

– dziki: odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki, lochy od 15.08

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki od 11.08

– kaczki, krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice od 15.08

Pełnia księżyca  przypada w dniu 10.08.2014 roku (niedziela).

(DRz.)  fot. archiwum

 

Powrót.

Comments are closed.