Spłonął las!

Do wyjątkowo niebezpiecznego pożaru doszło w dniu 20 sierpnia 2015 roku w gminie Żabno. Żywioł strawił około 7 hektarów lasów oraz łąk miejscowości Fiuk i Sieradza.

Szybko rozprzestrzeniający się ogień z nad lasu, zauważył pracownik jednej z firm działającej w okolicy miejscowości Sieradza. Mężczyzna od razu powiadomił operatora numeru alarmowego 998, przekazując niezbędne informacje oraz lokalizację miejsca pożaru.  Do działań natychmiastowo przystąpili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie oraz Dąbrowy Tarnowskiej, wspierani przez ochotników z okolicznych miejscowości. W sumie ponad 20 strażackich zastępów walczyło z żywiołem, którego ugaszenie z powodu zmieniającego się wiatru było znacząco utrudnione.

 

W trakcie akcji
W trakcie akcji

 

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż ogień próbował dostać również na teren strzelnicy myśliwskiej w miejscowości Fiuk. Tylko dzięki doskonale kierowanej akcji gaśniczej, udało ochronić się w całości obiekt, na którym to mieściło się również tymczasowe stanowisko dowodzenia.

 

Ratowanie strzelnicy
Ratowanie strzelnicy

 

Niestety siła ognia była tak olbrzymia, że spaleniu uległo ponad 7 hektarów lasów, łąk oraz pól. Z uwagi na występujące zagrożenie, ewakuowano również pracowników jednej z okolicznych firm. O przyczynach trudno jeszcze pisać. Niewątpliwie fakt, iż źródeł ognia było kilka, pozwala sądzić, że nie był to przypadek.

 

Do działań wykorzystano dwie cysterny
Do działań wykorzystano dwie cysterny

 

To już kolejny w naszym regionie pożar, który z bezmyślności a czasem głupoty, trawi cenne obszary naszego regionu. Nie zapominajmy, że las, to miejsce gdzie egzystują zwierzęta a także żyje bogata i cenna roślinność. To właśnie dzięki ekosystemowi możemy istnieć.

W akcji gaszenia lasu, brali również udział członkowie Polskiego Związku Łowieckiego, wśród nich myśliwy z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie działający w sztabie dowodzenia.

(DRz.)  fot. D. Rzepecki

Powrót.

Comments are closed.