Szczepienie lisów

Lisy są głównymi nosicielami wścieklizny. W dniach od 7 do 14 maja 2021 roku na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego rozpocznie się akcja szczepienia tych zwierząt.

Akcja będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych i wykonana zostanie poprzez rozrzucenie szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie. Przynęta zawierająca szczepionkę ma kształt walca, jest mieszanką mączki rybnej, łoju, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca płynną szczepionkę.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:

  • Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
  • Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
  • Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

(DRz.)

Powrót.

Comments are closed.