Wrzesień w łowisku

Nadchodzi jesień. Chłodne noce, zaorane ścierniska, żółknące liście na drzewach, to wszystko nieomylne znaki końca lata. Wrzesień, pierwszy z jesiennych miesięcy to czas rykowiska, ciągnących gęsi a także stad grzywaczy na polach.

We wrześniu rozpoczyna się również początek okresu polowań na kuropatwy. Niestety, to niezwykłe wczesno-jesienne polowanie na tak pospolite niegdyś ptactwo, przechodzi już do historii. Ingerencja człowieka w łowisku oraz nadmierna populacja lisów spowodowała, że kuropatw jest coraz mniej.

Obwód koła dysponuje jeszcze kilkoma stadkami, które najczęściej występują w miejscowości Ładna, Pogórska Wola oraz Szynwałd. Plan pozyskania zwierzyny w kole „Dzik” nie przewiduje odstrzału zwierząt tego gatunku.

Myśliwi z koła „Dzik”, powakacyjny czas spędzać będą głównie w terenie, gdzie kontynuować będą prace przy przeglądach ambon i łowieckich urządzeń. Do zrealizowania pozostały również inne czynności gospodarcze takie jak zakup i przewóz paszy, budowa nowych paśników oraz lizawek.

W dniu 26 września, myśliwska brać będzie również świętować obchody dnia Św. Huberta, które to zorganizowane zostaną w Ciężkowicach.

 

Sarny w łowisku koła
Sarny w łowisku koła

 

We wrześniu polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki

– sarny: kozły do 30.09

– dziki: wszystkie

– borsuki

– tchórze kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

– kuropatwy od 11.09

– kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice

– gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne

– słonki

– łyski

– gołębie grzywacze

– jarząbki

Pełnia księżyca przypada w dniu 16.09.2015 roku (środa).

(DRz.)  fot. K. Pasek

Powrót.

Comments are closed.