Jubileusz Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie

W sobotę 23 listopada 2013 roku, Koło Łowieckie „Dzik” w Tarnowie obchodziło jubileusz 60–lecia. To niebywałe wydarzenie rozpoczęto koncelebrowaną mszą świętą w kościele p/w św. Stanisława BM w Skrzyszowie. W trakcie mszy, asystę honorową stanowiły poczty sztandarowe zaproszonych kół oraz instytucji.

 

Udział pocztów sztandarowych we mszy świętej

 

Kapelan łowiectwa okręgu tarnowskiego ks. Jan Ćwik, po przywitaniu i pozdrowieniu wiernych, dokonał poświęcenia sztandaru koła. Następnie zgodnie z przyjętymi zasadami ceremoniału, Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie kol. Henryk Gąsior odczytał akt jego nadania. Po tym dokonał uroczystego przekazania sztandaru na ręce Prezesa Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie kol. Czesława Maliga. Koło pod swoją straż otrzymało jeden z najcenniejszych symboli tradycji, wierności, honoru i służby – sztandar.

 

Przekazanie sztandaru pocztowi
Przekazanie sztandaru pocztowi

 

Uroczysta msza święta
Uroczysta msza święta

 

W wygłoszonej homilii o. Tadeusz Popiela wskazał na potrzebę poszanowania zasad oraz strzeżenia praw i wartości etycznego myśliwego w odniesieniu do zaszczytu posiadania sztandaru przez łowieckie wspólnoty.

Po zakończonej mszy świętej, w zajeździe „Taurus” w Ładnej uroczystym wprowadzeniem pocztów, rozpoczęto drugą część jubileuszu. Był to czas na poznanie historii koła, którą w iście poetyckim stylu wygłosił kol. Czesław Malig, a także obejrzenia prezentacji audio-wizualnej opisującej działalność koła. Tradycja to przede wszystkim pamięć o tych, których nie już wśród nas – tymi słowami prezes koła przywołał kolegów, którzy odeszli z naszych szeregów do krainy wiecznych łowów. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.

 

Jubileuszowe przemówienie Prezesa koła kol. Czesława Maliga
Jubileuszowe przemówienie Prezesa koła kol. Czesława Maliga

 

W trakcie trwania uroczystości Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie kol. Henryk Gąsior odczytał uchwałę Kapituły Odznaczeń Łowieckich, a następnie dokonał odznaczenia Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej Koło Łowieckie „Dzik” w Tarnowie.

 

Odznaczenie złotym medalem zasługi łowieckiej
Odznaczenie złotym medalem zasługi łowieckiej

 

Ponadto medalami wyróżniono następujących członków koła tj:

Kol. Janusz Onak – złoty medal zasługi łowieckiej,

Kol. Mieczysław Nowakowski – srebrny medal zasługi łowieckiej,

Kol. Kazimierz Kozioł – srebrny medal zasługi łowieckiej,

Kol. Zenon Skórski – brązowy medal zasługi łowieckiej,

Kol. Czesław Malig – medal zasłużony dla łowiectwa okręgu tarnowskiego,

Kol. Stanisław Chwistek – medal zasłużony dla łowiectwa okręgu tarnowskiego.

Za szczególne osiągnięcia na rzecz łowiectwa, oraz postawę proekologiczną, medalem zasłużony dla łowiectwa okręgu tarnowskiego odznaczono Wójta Gminy Skrzyszów Pana Marcina Kiwiora.

W tej ważnej dla koła uroczystości wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, władz samorządowych, kierownictwa Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, nadleśnictwa Gromnik władz okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie, ościennych kół łowieckich oraz licznie zaproszonych rodzin wraz z myśliwymi. Przedstawiciele poszczególnych instytucji oraz kół w swych wystąpieniach na ręce prezesa koła składali gratulacje oraz okolicznościowe adresy. Nie obyło się bez ciepłych słów, a także wiary w siłę działania Polskiego Związku Łowieckiego.

 

Podczas uroczystości
Podczas uroczystości

 

Komendą poczty sztandarowe wyprowadzić – Prezes koła kol. Czesław Malig zakończył oficjalną część uroczystości. Organizatorzy imprezy zadbali również o atrakcję, którą była wystawa łowiecka zorganizowana ze zbiorów członków koła. Publiczności przedstawiono wszystkie zwierzęta, z którymi można się spotkać na terenach którymi gospodaruje koło. Duże zainteresowanie wzbudził niebywały wieniec jelenia, który został pozyskany przez  kol. Kazimierza Kozioła.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu „Hagard” z Krakowa, gdzie zaprezentowano sygnały grane podczas łowieckich ceremoniałów.

 

Koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Hagard" z Krakowa
Koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Krakowa

 

Jubileusz to również  czas na pogawędki, rozmowy i dyskusje. Sprzyjała temu wyśmienita atmosfera a przygotowane przez kol.  Stanisława i Bartłomieja Chwistków myśliwskie specjały, przyciągały wszystkich spragnionych kulinarnych doznań.

 

Degustacja myśliwskich potraw
Degustacja myśliwskich potraw
Myśliwska biesiada
Myśliwska biesiada

 

W iście rodzinnej atmosferze, przy dźwiękach zaprzyjaźnionej kapeli, biesiadowano do białego rana. Myśliwskim harcom towarzyszyły konkursy, wygłaszane anegdoty oraz opowieści z kniei. Był również czas na refleksje, przemyślenia oraz snucie planów na przyszłość. Na następne spotkanie w tak wspaniałym gronie, zapewne będziemy musieli długo poczekać.  (tekst Dominik Rzepecki, zdjęcia Maciej Rzepecki)

 

Podczas konkursu
Podczas konkursu

 

Zarząd Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie kieruje serdeczne podziękowania dla Pana Stanisława Jarosza Prezesa PPM „Taurus” w Pilznie oraz personelu domu weselnego „Taurus” w Ładnej, w szczególności Pani Ewie Budzik, za okazaną pomoc, znakomitą obsługę oraz wyśmienite potrawy.

 

 

 

 

Powrót.

komentarze 3