Kolejna introdukcja bażantów

Realizując łowiecka gospodarkę, w dniu 4 kwietnia 2014 roku myśliwi z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie wpuścili do łowiska następne 70 bażantów. Jest to etap zaplanowanego przez koło wieloletniego planu introdukcji bażantów.

Ptaki zakupione zostały w jednej z wolier na północy kraju a następnie przetransportowane do łowiska. Po dokonanej analizie występowania najlepszego biotopu dla tych zwierząt a także ich dotychczasowej liczebności na zajmowanym terenie, bażanty zostały przewiezione w poszczególne rejony łowiska.

 

Wpuszczanie bażantów do łowiska
Wpuszczanie bażantów do łowiska

 

Każdy ptak został zaobrączkowany a następnie zaewidencjonowany w rejestrze. Ma to na celu kontrolę przemieszczania się stada a także zmniejszenie nielegalnego ich odławiania przez kłusowników. Zakup, transport oraz obrączkowanie został całkowicie sfinansowany przez Koło Łowieckie „Dzik” w Tarnowie. Dotychczas na tereny łowiska wpuszczono przeszło 200 sztuk bażantów. W przyszłości planowana jest dalsza realizacja wsiedleń tego gatunku.

 

Bażant w łowisku Wola Rzędzińska
Bażant w łowisku Wola Rzędzińska

 

Bażant  z łac. phasianus colchicus – gatunek średniej wielkości, zasadniczo osiadłego ptaka z rodziny kurowatych o silnym dymorfizmie płciowym. Samiec jest bardzo ozdobny, mając zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawo ubarwienie w łuskowany wzór. Ozdobą samca jest długi, pręgowany ogon, a na wiosną także czerwone płatki skórne po bokach głowy. Samica jest jasnobrązowa w ciemne plamy ze znacznie krótszym ogonem. Bażant został wprowadzony do naszej fauny poprzez introdukcję w XVI wieku. Populacja tego ptaka jest ciągle podtrzymywana przez prowadzone przez koła łowieckie wsiedlenia.

(DRz.) fot. D. Rzepecki, archiwum

Powrót.

komentarze 3

  1. Coś działacie, nie jak ta banda pseudo-ekologów którzy krzyczą i nic pozatym nie robią.