„Lekcja w terenie” z Dzikiem

O tym, jak ważne jest edukowanie najmłodszych, nie trzeba nikogo przekonywać. Zajęcia z przyrodą, od lat, przeprowadzają myśliwi z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie. Ostatnia lekcja odbyła się w ośrodku koła, w dniu 22.10.2015 roku. W tym wyjątkowym wydarzeniu wziął udział również Wójt Gminy Skrzyszów, Pan Marcin Kiwior.

Punktualnie o wyznaczonej godzinie, w czwartkowy ranek, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ładnej, przybyli w wyznaczone miejsce. Na wyjątkowych gości, czekali już myśliwi wraz z przygotowanymi przez nich atrakcjami, których w tym dniu nie mogło zabraknąć.

Zajęcia rozpoczęto lekcją przyrody, przeprowadzoną przez prezesa koła kol. Czesława Maliga. Nie obyło się bez pytań, rozmów oraz humorystycznych anegdot.

 

Lekcja przyrody
Lekcja przyrody

 

Po wykładzie oraz krótkiej przerwie, nasi goście wzięli udział w łowieckim quizie, przygotowanym przez sekretarza koła Dominika Rzepeckiego. Pytania związane z ekologią, przyrodą, a także lokalną geografią, przysporzyły nie lada problemów największym szkolnym prymusom. Ogrom emocji, nie opuszczał do końca.

 

Konkursowy quiz
Konkursowy quiz

 

W trakcie zajęć, słuchacze mieli okazję również poznać praktycznie wszystkie gatunki zwierząt występujących w okolicach gminy Skrzyszów. Na ten cel, specjalnie przygotowano łowiecką wystawę, w której każdy mógł zobaczyć, dotknąć oraz pogłaskać poszczególne gatunki zwierząt.

 

Świat zwierząt z bliska
Świat zwierząt z bliska

 

Dalsze zajęcia przeprowadzono w terenie, gdzie nasi goście mieli okazję dokarmiać zwierzęta leśne, przenosząc przygotowaną karmę do umiejscowionego w lesie paśnika. Tam też wysłuchali krótkiej pogadanki na temat zasad karmienia zwierząt zimą, którą  wygłosił zawodowy leśnik, a zarazem myśliwy koła kol. Stanisław Chwistek. Zainteresowani łowiecką działalnością uczniowie, nie odpuszczali w zadawaniu pytań.

 

Dokarmianie zwierzyny leśnej
Dokarmianie zwierzyny leśnej

 

Przy paśniku
Przy paśniku

 

W tym wspaniałym dniu nie mogło zabraknąć tradycyjnego ogniska, przygotowanego w specjalnie wyznaczonym miejscu. Ten czas, to również możliwość zadawania pytań oraz wspólnych rozmów z myśliwymi.

 

Przygotowanie do ogniska
Przygotowanie do ogniska

 

Wspólne pieczenie kiełbasek
Wspólne pieczenie kiełbasek

 

Po jakże wypełnionym harmonogramie zajęć, nadszedł czas na podsumowanie konkursu oraz ogłoszenie jego wyników. Na tę część, specjalnie do siedziby koła, przybył Wójt Gminy Skrzyszów, Pan Marcin Kiwior. Nasz wyjątkowy gość, po przedstawieniu wyników quizu, wręczył wszystkim uczestnikom nagrody w postaci książki o ekologii, przyrodzie i łowiectwie.

 

Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród
Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród

 

Łowiectwo i ekologia
Łowiectwo i ekologia

 

„Lekcja w terenie” odbyła się również dzięki współpracy z gronem pedagogicznym ze Szkoły Podstawowej w Ładnej, w szczególności Panią, Katarzyną Podraza-Rzepecką, odpowiedzialną za koordynację oraz wymianę informacji.

Zarząd Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie, planuje dalszą realizację projektu „lekcji w terenie”. Zajęcia zaplanowano w szkołach gminy Skrzyszów.

(DRz.) fot. K. Pasek

 

Powrót.

komentarze 2