Lipiec w łowisku

Ten niepozornie spokojny miesiąc może przynieść wiele łowieckich przeżyć. W połowie lipca rozpoczyna się ruja saren, daje to niezwykłe możliwości polowania z wabikiem.

Pamiętajmy, że wybierając się na polowanie, ograniczona wysokimi trawami widoczność, znacząco utrudnia możliwość wykonania bezpiecznego strzału. Nie dajmy ponieść się emocją, spokojnie i powoli obserwujmy to co dzieje się wokół nas. Polując na dziki uważajmy, aby nie strzelić lochy, w pierwszej kolejności strzelamy do warchlaków i przelatków. W lipcu strzał do lochy jest prawnie zabroniony, co stanowi występek z ustawy Prawo Łowieckie.

Lipiec to również czas na strzelecki wielobój. Tradycyjnie już, w pierwszych dniach lata, Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnowie, organizuje zawody połączone z myśliwskim piknikiem. Jest czas, na spędzenie ciekawych chwil wśród kolegów myśliwych z całego tarnowskiego okręgu.

W letnim okresie nie zapominajmy również o potrzebie zmniejszania szkód łowieckich. Kilku myśliwych z Koła „Dzik” zadanie to wypełniła w bardzo zadowalający sposób. Przykładem jest kol. Bartłomiej Chwistek, który pomimo krótkiego stażu w kole, dał się poznać jako znakomity łowca i tropiciel. W bieżącym sezonie pozyskał już jedenaście dzików, przyczyniając się w znaczący sposób do zmniejszenia szkód łowieckich.

 

Dublet kol. Bartłomieja Chwistka
Dublet kol. Bartłomieja Chwistka

 

Zaplanowane prace gospodarcze, których harmonogram jest w zakładce dla myśliwych, czekają na dalszą realizację. Nie wszyscy koledzy wykonali zdeklarowane czynności, których w kole nie brakuje.

W lipcu polujemy na:

– dziki: odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki,

– sarny kozły,

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

Pełnia księżyca  przypada w dniu 12.07.2014 roku (sobota).

(DRz.) fot. D. Ciochoń, M.Chwistek

 

 

Powrót.

komentarze 2