Maj w łowisku

Ten jeden z najpiękniejszych wiosennych miesięcy, pozwala na przeżycie niezapomnianych wrażeń w łowisku. Myśliwi z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie w tym niezwykłym czasie, mają sporo zaplanowanych czynności do wykonania.

Do jednych z ciekawszych należy organizacja polowań dewizowych. W połowie maja, do łowiska przyjeżdżają nasi zagraniczni przyjaciele, którym od lat odpowiada atmosfera stworzona przez organizatorów tego wydarzenia.

Polowania na rogacze są jednym z pierwszych w sezonie, umożliwiają myśliwemu kontakt z budzącą się do życia przyrodą oraz dają możliwość przeżycia pierwszych w sezonie łowieckich emocji. Zapach świeżo skoszonej łąki, śpiew skowronka czy zapowiedź wiosennej burzy, nadają polowaniu niepowtarzalną oprawę. Początek okresu przypadający na maj, to czas rozwoju bujnej roślinności, a co z tym się wiąże, wzmożonej aktywności saren. Zarząd Koła przypomina, że do czasu zakończenia polowań dewizowych obwód koła jest całkowicie zamknięty. Wyjątek na wykonywanie indywidualnego polowania, stanowi zgoda udzielona przez łowczego koła.

 

Sarna w łowisku Wola Rzędzińska
Sarna w łowisku Wola Rzędzińska

 

Maj to także wytężona praca w łowisku. Przeglądy i modernizacje ambon, prace porządkowe w rejonie domku myśliwskiego a także budowa nowych urządzeń, to przedsmak myśliwskich obowiązków. Nakreślony przez Zarząd Koła harmonogram prac, sprawiedliwie obdzielił każdego członka nowymi zadaniami. Wykaz z przydziałem wyszczególnionych czynności, został umiejscowiony na stronie koła w zakładce polowania. Członkowie koła, którzy nie zostali uwzględnieni w zakresie planowanych prac, proszeni są o kontakt z łowczym koła.

W maju pamiętamy także o obowiązkach związanych ochroną zwierzyny przed kłusownictwem. Zarząd Koła zobligował strażników łowieckich do bieżącej kontroli łowiska a także do wykonywania częstszych obchodów przydzielonego rejonu.

W maju polujemy na:

– dziki: odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki,

– sarny kozły od 11.05.

– tchórze i kuny

– lisy*, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

(*-na terenach w których w ostatnich dwóch latach kalendarzowych dokonano zasiedlenia zająca, bażanta, lub kuropatwy)

W maju pełnia księżyca  przypada w dniu 14.05.2014 roku (środa).

 (DRz.) fot. W. Mozoła, D. Ciochoń

 

 

 

 

Powrót.

komentarze 2

  1. Do tego polowania dochodzą chyba niezłe przychody dla koła?

  2. Trudno było znaleźć ten post w google, stronka ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera