Październik w łowisku

Pożółkłe liście, i ptaki co przed podróżą na drzewach usiadły zwiastują jesień, która zagościła w nas, naszych domach i łowisku.

Dla myśliwych, październik to okres kończącego się rykowiska. Pod jego koniec, zaczyna się natomiast bekowisko – okres godowy danieli. Zwierzyna zaliczana do grupy jeleniowatych zaczyna zmieniać też suknię na zimową. Dziki powoli ściągają do lasu, na żer w postaci bukwi i żołędzi. Lochy, po wykarmieniu, zaczynają intensywnie żerować aby odbudować masę przed zimą.

W październiku rozpoczyna się okres polowań na bażanty. Jesienny okres, to również obowiązkowe prace gospodarcze w łowisku. Przeglądy ambon oraz innych urządzeń łowieckich, to nieliczne zadania myśliwskiej braci.

Nie bez znaczenie pozostają też występujące szkody łowieckie. Ich zmniejszanie oraz eliminacja są obowiązkiem każdego myśliwego. Nie zapominajmy o tym wychodząc na wieczorną zasiadkę. Mieszkańcy będą wdzięczni za ochronę upraw oraz pomoc w zabezpieczeniu pól, łąk oraz pastwisk.

W październiku polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki, łanie i cielęta

– jelenie sika: byki, łanie i cielęta

– daniele: byki, łanie i cielęta

– sarny: kozy i koźlęta

– dziki: wszystkie

– muflony: tryki, owce i jagnięta

– borsuki

– tchórze kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

– bażanty: koguty, kury (wyłącznie na terenach OHZ bażanta)

– kuropatwy do 21.10

– kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice

– gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne

– słonki

– łyski

– gołębie grzywacze

– jarząbki

Pełnia księżyca przypada na dzień 24.10.2018 (środa).

(DRz.) fot. D. Rzepecki

Powrót.

komentarze 2

  1. Pięknie to piszecie: „Nie bez znaczenie pozostają też występujące szkody łowieckie. Ich zmniejszanie oraz eliminacja są obowiązkiem każdego myśliwego. Nie zapominajmy o tym wychodząc na wieczorną zasiadkę. Mieszkańcy będą wdzięczni za ochronę upraw oraz pomoc w zabezpieczeniu pól, łąk oraz pastwisk.”
    Tyle tylko, że to puste słowa, a dziki jak były, tak są i to coraz więcej!