Październik w łowisku…

Ten pierwszy w pełni jesienny miesiąc, to okres początku polowań na bażanty. To niezwykle ciekawe polowanie można połączyć z niedzielną wyprawą w łowisko, gdzie w towarzystwie naszego czteronożnego kompana można spenetrować łąki i zagajniki. Nie sam odstrzał, a nasza obecność, która winna cechować się doskonałym rozpoznaniem terenu, jest znakomitą okazją do lepszego poznania środowiska w jakim żyją te przepiękne ptaki. Pamiętajmy o tak ważnych dla istnienia tego gatunku warunkach, czyli o odstrzale naturalnego wroga-lisa oraz o zapewnieniu miejsca wyłożenia karmy w zimie. Na terenie Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie występują zmożone siedliska bażanta, co jest skutkiem wieloletnich wsiedleń oraz prac poszczególnych członków koła.

 

Bażant w łowisku
Bażant w łowisku Szynwałd – Kąty

 

Październik to również jesienny okres podsumowujący ilość występujących szkód łowieckich, których to w kole nie brakuje. Dobra współpraca z mieszkańcami, bieżące monitorowanie łowiska, a także regularne wykonywanie odstrzałów niewątpliwie znacząco spowodowały zmniejszenie tego zjawiska. Niestety nie wszystkie uprawy udało się ochronić, czego skutkiem są zaistniałe  zniszczenia.

W październiku pamiętamy również o budowie i remontach urządzeń służących dokarmianiu zwierzyny w zimie. Nie zapominamy też o obowiązkach wynikających ze statutu zrzeszenia, czyli uczestnictwie w życiu organizacyjnym koła i wykonywaniu prac związanych z utrzymaniem łowiska.

 W październiku polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki, łanie i cielęta

– jelenie sika: byki, łanie i cielęta

– daniele: byki, łanie i cielęta

– sarny: kozy i koźlęta

– dziki: wszystkie

– muflony: tryki, owce i jagnięta

– borsuki

– tchórze kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

– bażanty: koguty, kury (wyłącznie na terenach OHZ bażanta)

– kuropatwy do 21.10

– kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice

– gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne

– słonki

– łyski

– gołębie grzywacze

– jarząbki

Powrót.

Komentarz: 1