Sierpień w łowisku

W sierpniu w wielu rejonach występuje szczyt sarniej rui. 15 sierpnia to również początek sezonu na kaczki. Gdzie tylko woda w łowisku, odbywają się pierwsze kacze łowy, czy to z nagonką, czy na zlotach.

Od połowy sierpnia istnieje także możliwość polowania na lochy. Któż jednak z etycznych myśliwych podniesie broń do matki otoczonej wianuszkiem warchlaków…? To po prostu nie uchodzi o tej porze roku. Być może osierocone z końcem sierpnia warchlaki mają szanse przeżyć, ale okupione to będzie zwielokrotnionymi szkodami w polu, bowiem nie wiedzą one jak i gdzie szukać żeru, więc idą na łatwiznę…

Od 21 rozpoczynamy również sezon na jelenie-byki. Choć w łowisku koła ich jak na lekarstwo, to jednak warto wybrać się na zasiadkę by podejrzeć co się dzieje. Jakie byki i w jakich miejscach się kręcą, intensywnie żerując przed zbliżającym się rykowiskiem. Pamiętajmy o zasadach selekcji oraz właściwym wyborze przedziwnej do pozyskania zwierzyny.

 

Pola kukurydzy w łowisku Ładna
Pola kukurydzy w łowisku Ładna

 

Dla myśliwych z koła „Dzik” sierpień, to również czas wytężonej pracy. Zaplanowane do wykonania czynności, nie pozwalają czekać. Kolegom, którzy w urlopowym czasie zapomnieli o łowieckich obowiązkach, przypominany o nadrobieniu zaległości. Wykaz prac znajduje się w zakładce – dla myśliwych, po uprzednim zalogowaniu.

 W sierpniu polujemy na:

– jelenie szlachetne (byki) od 21.08

– sarny kozły,

– dziki: odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki, lochy od 15.08

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki od 11.08

– kaczki, krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice od 15.08

Pełnia księżyca  przypada w dniu 29.08.2015 roku (sobota).

(DRz.)  fot. K. Pasek, archiwum

Powrót.

komentarze 3