Wrzesień w łowisku…

Wrzesień to przede wszystkim okres rykowiska jeleni. Na terenie  Koła Łowieckiego „Dzik”, choć jeleni-byków jest niewiele, to w górzystych miejscowościach obwodu takich jak Trzemesna czy Tuchów, można jeszcze przeżyć królewskie gody w niezapomnianych wrażeniach. Wieczorna mgła i poranna rosa daleko niesie ryki, tego wszak olbrzymiego zwierzęcia, a wprawieni w boju łowcy, potrafią po głosie poznać wiek i moc godowych zalotników. W kole „Dzik” do odstrzału zaplanowano w sumie trzy sztuki tego gatunku.

W tym pierwszym powakacyjnym miesiącu rozpoczyna się również początek okresu polowań na kuropatwy. Niestety, to niezwykłe wczesno-jesienne polowanie na tak pospolite niegdyś ptactwo, przechodzi już do historii. Ingerencja człowieka w łowisku oraz nadmierna populacja lisów spowodowała, że kuropatw jest coraz mniej. Na szczęście obwód dysponuje jeszcze kilkoma stadkami, które najczęściej występują w miejscowości Ładna, Pogórska Wola oraz Szynwałd. Obecny plan pozyskania zwierzyny w kole „Dzik” nie przewiduje jednak możliwości odstrzału zwierząt tego gatunku.

 

Stadko kuropatw w Ładnej
Stadko kuropatw w Ładnej

 

Przed jesienny okres, to również idealny czas na odstrzał dzików, które znacząco dają się we znaki miejscowej społeczności. Pamiętajmy, że wykonywanie polowania w przepięknych łanach kukurydzy, musi być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem terenu oraz precyzyjnym określeniem celu. Wrzesień, to również odpowiednia pora na budowę, konserwację oraz przegląd urządzeń łowieckich służących dokarmianiu zwierzyny leśnej. W tym miesiącu przygotowujemy się również do jesiennych polowań zbiorowych, których to plany sporządza łowczy koła.

We wrześniu polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki

– sarny: kozły do 30.09

– dziki: wszystkie

– borsuki

– tchórze kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

– kuropatwy od 11.09

– kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice

– gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne

– słonki

– łyski

– gołębie grzywacze

– jarząbki

Powrót.

komentarze 2

  1. Czy macie w planie pozyskania borsuki? Podobno smalczyk jest niesłychanie drogi a jego posiadanie daje zdrowie.