Wrzesień w łowisku

Chłodne noce, zaorane ścierniska, żółknące liście na drzewach, to wszystko nieomylne znaki końca lata. Nadchodzi jesień. Wrzesień, pierwszy z jesiennych miesięcy to czas rykowiska, ciągnących gęsi a także stad grzywaczy na polach.

We wrześniu rozpoczyna się również początek okresu polowań na kuropatwy. Niestety, to niezwykłe wczesno-jesienne polowanie na tak pospolite niegdyś ptactwo, przechodzi już do historii. Ingerencja człowieka w łowisku oraz nadmierna populacja lisów spowodowała, że kuropatw jest coraz mniej. Obwód koła dysponuje jeszcze kilkoma stadkami, które najczęściej występują w miejscowości Ładna, Pogórska Wola oraz Szynwałd. Plan pozyskania zwierzyny w kole „Dzik” nie przewiduje odstrzału zwierząt tego gatunku.

Myśliwi z koła „Dzik”, powakacyjny czas spędzać będą głównie w terenie, gdzie kontynuować będą prace przy przeglądach ambon i łowieckich urządzeń. Do zrealizowania pozostały również inne czynności gospodarcze a także udział w zaplanowanym na dzień 27 września 2014 roku Walnym Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Członków Koła. W tym szczególnym dniu, członkowie koła podejmować będą istotne decyzje oraz uchwały przed nadchodzącym jesienno-zimowym okresem.

 

Prace gospodarcze w terenie
Prace gospodarcze w terenie

 

We wrześniu polujemy na:

– jelenie szlachetne: byki

– sarny: kozły do 30.09

– dziki: wszystkie

– borsuki

– tchórze kuny

– lisy, jenoty, norkę amerykańską i szopa pracza

– piżmaki

– kuropatwy od 11.09

– kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice

– gęsi: gęgawy, zbożowe i białoczelne

– słonki

– łyski

– gołębie grzywacze

– jarząbki

Pełnia księżyca przypada w dniu 09.09.2014 roku (wtorek).

(DRz.)  fot. D. Rzepecki

Powrót.

Komentarz: 1