Wystawa łowiecka

Niecodziennym wydarzeniem było zorganizowanie przez członków koła „Dzik”, łowieckiej wystawy. Zaprezentowano ją w zajeździe „Taurus” w Ładnej, podczas obchodów jubileuszu 60 – lecia Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie. Eksponaty w większości pochodzące ze zbiorów własnych myśliwych, były przygotowywane już od kilku lat. Wystawa podzielona była na dwa działy: zwierzęta łowiska oraz nasze trofea. Publiczności zaprezentowano praktycznie wszystkie gatunki zwierząt, które występują na terenach działalności koła.

 

Prezentowane eksponaty
Prezentowane eksponaty

 

Kilkadziesiąt spreparowanych eksponatów, przekazanych na poczet wystawy to dorobek kol. Janusza Onaka oraz kol. Wojciecha Pacochy. Niezwykle ciekawymi wieńcami mogli pochwalić się również koledzy Zenon Skórski oraz Kazimierz Kozioł. Wśród nich nie zabrakło prawdziwej perełki tj. wieńca jelenia, który został pozyskany przez kol. Janusza Onaka w knyszyńskiej puszczy. Tylko wprawni znawcy rozpoznali, że ten niebywały okaz pochodzi z północy polski.

 

Kolekcja kol. Janusz Onaka i kol. Wojciecha Pacochy
Kolekcja kol. Janusz Onaka i kol. Wojciecha Pacochy

 

Dla znawców tematu jak i publiczności nie związanej z łowiectwem, wystawa była możliwością poznania bogactwa naszej przyrody. Nie lada gratką były eksponaty zwierząt będących pod ochroną. Pochodziły one z wypadków komunikacyjnych oraz kłusowniczej działalności. Z myślą o następnych pokoleniach, były one zbierane, prawnie legalizowane a następnie preparowane.

 

 

Uczestnicy wystawy i niebywały wieniec
Uczestnicy wystawy i wieniec jelenia

 

Długim dyskusją oraz pochwalnym mową nie było końca. Kustosz wystawy kol. Zenon Skórki obiecał, że na podobne tak wspaniałe wydarzenie nie pozwoli nam długo czekać.

Wystawę zorganizowano dzięki wielkiej przychylności Pana Stanisława Jarosza Prezesa Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Mięsnego „Taurus” w Pilźnie, za co dziękujemy. (tekst: Dominik Rzepecki, zdjęcia: Maciej Rzepecki, Janusz Onak)

Powrót.

Komentarz: 1