Zatrzymano kolejnego kłusownika

W niespełna kilkanaście minut po przekazaniu informacji od myśliwych z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie, policjanci z Dąbrowy Tarnowskiej zatrzymali mieszkańca tejże gminy podejrzewanego o nielegalne pozyskanie sarny.

Do zdarzenia doszło w dniu 19.01.2014 roku w jednej z  miejscowości położonej w pobliżu Dąbrowy Tarnowskiej. Na terenie posesji 47 letniego mieszkańca, policjanci zabezpieczyli  tuszę oraz skórę sarny. Mężczyzna tłumaczył, że znalazł nieżywą sarnę w lesie, przyniósł ją na teren swojej posesji i przygotowywał się do jej podziału na mniejsze kawałki mięsa. Nie posiadał on odpowiednich uprawnień  oraz nigdzie tego faktu nie zgłaszał.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut wejścia w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy sarny z Ustawy Prawo Łowieckie. Za powyższe przestępstwo grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności oraz kara pozbawienia wolności do roku.

Jest to kolejny już sukces myśliwych z Koła Łowieckiego „Dzik” w Tarnowie, którzy od kilku lat regularnie zwalczają kłusownictwo. Na trop przestępcy, myśliwi wpadli dzięki współpracy z lokalną społecznością. Efektem wspólnego dialogu jest większa świadomości oraz odpowiedzialności mieszkańców, dla których dobro i los zwierząt nie pozostaje obojętny.

(tekst Dominik Rzepecki, zdjęcie archiwum)

Powrót.

komentarzy 9

 1. Drogi czytelniku,gdybyśmy wszyscy tak postępowali jak ten mieszkaniec to za parę miesięcy okazało by się,że zwierzyny w lesie brak.
  Ja osobiście popieram działania koła i życzę dalszych sukcesów!DB

 2. Niestety zwierzyny złapana w sidła ginie w ogromnych męczarniach, często tusza pozostaje nie podniesiona co skutkuje również zagrożeniem epidemiologicznym. W zastawione wnyki i sidła łapią się inne zwierzęta. Kilka lat temu w Radłowie na wnyk złapała się samica Łosia. Umierała kilkanaście godzin, ryjąc do gołej ziemi.

 3. Czy ten paskudny komentarz „rolnika” nie powinien zostać usunięty. Wstyd.

 4. Wypowiedzi naszych czytelników, które nie obrażają innych osób, nie są usuwane. Strona ma charakter transparentny a jej ideą jest otwartość i możliwość komentowania wydarzeń.

 5. Popieram działanie tegoż koła
  Jeśli ktoś nie zrobi z tym porządku to za chwilę w lesie nie zostanie nic bo kłusownicy nie patrzą czy jest okres ochronny czy nie a jak przez przypadek złapie się dziecko to winnego nie będzie i wtedy może być za pózno na jakie kolwiek działanie

 6. Kłusolom nie ma co odpuszczać. Płaci się taka kasę za dzierżawy itd, że kara powinna być surowa. W końcu to kradzież.

 7. Przyjmować ludzi do koła i nie będzie kłusówki, a nie po rodzinie i z koneksjami zwarte środowisko broniące śię rękami i nogami przed nowymi członkami a jak już chcą do koła przyjąc to trzeba posmarowć